Какво свързва пролетта и черния ни дроб?
В китайската медицина черният дроб се асоциира с елемента Дърво и символизира пролетта, възраждането и новото начало. Това не е никак случайно. Пролетта е сезон на възраждане и промени, през който енергията на съзидание в природата е много силна. Периодът е подходящ за осъществяване на нови идеи, за вътрешно и външно самоусъвършенстване. През месец март се събужда не само природата, но и нашето тяло. Така, с настъпването на пролетта черният дроб навлиза в периода на най-голямата си активност.
Отдавна е установено, че всеки анатомичен орган има освен физиологична, така и енергийна функция. Тъй като черният дроб е изключително чувствителен през пролетта, затова точно тогава има и повече оплаквания, свързани с енергийната му функция. Обикновено зимата е сезонът, през който се трупат повече токсини в тялото, поради повишена употреба на месо, мазнини, а в същото време има намален прием на зеленчуци и плодове. Ниската енергия на черния дроб и повишеното количество токсини в организма, се изявяват чрез симптоми като подуване, чувство на умора, дихателни проблеми, главоболие, виене на свят, и др. [1]
Черният дроб е тясно свързан и с емоциите. Той контролира циркулацията на жизнената енергия Чи. Когато е нарушена функцията му, настъпва дисбаланс в потока на Чи. Това е една от причините именно през пролетта да се отключват и обострят депресивни състояния, да се дисбалансират емоциите като цяло. Негативните емоции, асоциирани с черния дроб са: гняв (цялата скала – от раздразнение, до ярост), злоба, ревност, завист. Ето защо е добре през пролетта да се избягва силния стрес, тъй като ако през този период няма стабилна психика се повишава вероятността за получаване на инсулт. [1]
Когато Чи се движи свободно, без препятствия по пътя си, човек преодолява по-леко стресовите ситуации и не губи равновесие. При нормално функциониращ черен дроб, човек излъчва спокойствие, търпеливост, има творчески заряд. Позитивните емоции са: доброта, прошка, щедрост, мекота.
Всяко нарушение в потока на Чи се проявява външно и най-вече емоционално. Емоционалните нарушения могат да бъдат диаметрално противоположни – от депресии (плачливост, потиснатост, неясна тревога) до крайна възбуденост (гняв, раздразнителност, неспокоен сън с множество сънища, виене на свят). Всичко зависи от това какво се случва с черния дроб – дали има застой на енергията Чи или обратното – хиперактивност. [3]
Възможен е и обратния процес. Ако човек дълго време е подложен на стрес или емоционално напрежение, то тогава настъпва емоционален срив, в следствие на което се нарушава свободното движение на енергията Чи и черният дроб веднага реагира с болка или дискомфорт.
Какво всъщност прави черният ни дроб за нас?
Работата на черния дроб е да натрупва, съхранява, и следи за разпределението на кръвта, както и да се грижи тя да достига до всички органи и тъкани в организма. Това е тежка задача, тъй като нуждите ни от кръв зависят от различни фактори, като: степента на натоварване на организма и дори сексуалната активност. Ако черният дроб не успее да осигури достатъчно кръв:
- Може да ни се завие свят
- При жените се появяват проблеми с месечния цикъл
- При физическо натоварване, когато мускулите се нуждаят от кръв, а тя недостига, са възможни конвулсии, изтръпване на ръцете и краката. [3]
Освен това, черният дроб изпълнява и отговорната задача да пречиства кръвта от токсини. През него минават всички отрови в организма и с право може да бъде наречен „химическата лаборатория“ на тялото, която неутрализира токсините.
Според китайската традиционна медицина, черният дроб служи не само за изчистване на токсините в кръвта. Както беше споменато, той отговаря за циркулацията на енергията, като регулира и всички процеси свързани с нея в организма. Така, черният дроб влияе и върху:
- Храносмилането
- Сърцето и кръвообращението
- Сухожилията и фасциите
- Ноктите
- Очите, зрението и цветоусещането
- Отделянето на жлъчка
- Далака
- Бъбреци, пикочен мехур и дебело черво
- Нервната система, психическата и емоционалната стабилност [2]
Черният дроб и другите органи
Черен дроб и стомах
Какво се случва с храносмилателната система, ако се наруши работата на черния дроб? Първо се появява усещане за подуване в дясното подребрие, а след това се усеща и отчетлива болка. Оригването, гаденето и повръщането говорят за нарушения в процеса на спускането на храната, т.е. тя започва да се движи в обратна посока. „Черният дроб пречи на стомаха“ – така биха нарекли това състояние в китайската медицина.
Ако черния дроб прехвърли „гнева“ си на далака, стомахът се подува, появява се диария и други признаци за нарушение при транспортирането, смилането и усвояването на храната. В тези случаи раздразнението, депресията, избухливостта и гневът, които са знак за застой на енергията Чи в черния дроб, няма да закъснеят. [3]
Черен дроб и сърце
Известно е, че кръвта се нуждае от нещо, което да я задвижи. Според традиционната китайска медицина в изпълнението на тази задача освен сърцето, трябва да се включи и енергията Чи. Затова колкото по-слаб се чувства човек, толкова по-бавно тече кръвта в кръвоносните съдове. А запасите от движещата сила, вече знаем, се съхраняват именно в черния ни дроб. Колкото и странно да ни изглежда, именно той е този орган, който редовно ни зарежда с енергия, включително и с тази, която движи кръвта и не допуска застои в потока ѝ.
Черен дроб и сухожилия
Черният дроб отговаря и за състоянието на ставите и сухожилията, като има задачата да ги „подхранва“. Тогава те са здрави, силни и еластични. Ако черният дроб не ги захрани навреме, сухожилията отслабват, ръцете и краката започват да изтръпват и се появяват конвулсии, забележимо намалява подвижността на ставите и човек се спъва дори на равно място.
Черен дроб и нокти
Влиянието на черния дроб стига и до ноктите. Огледът им и до сега остава неделима част от прегледа в традиционната китайска медицина. Ето защо по това дали ноктите са тънки и меки или сухи и чупливи може да се съди за състоянието и структурата на черния дроб – например за запасите от кръв в него и т.н.
Черен дроб и очи
Черният дроб е единственият орган в нашия организъм, който оказва такова видимо влияние на очите. Поглеждайки пациента в очите, лекарят по традиционна китайска медицина на практика преценява състоянието на черния дроб. Затова всичко, което се случва с очите и зрението, като отслабено зрение, кокоша слепота, зачервяване, късогледство, помътняване на роговицата и т.н., са вариации на състоянието на черния дроб, които се отразяват на очите.
Черен дроб и жлъчка
Черният дроб е тясно свързан с най-близкия си съсед и помощник – жлъчката. Тя пази и отделя жлъчната течност и „разтоварва“ черния дроб от излишните проблеми. Другата тясна връзка между дзан (черния дроб) и фу (жлъчката) органите е лекотата, с която се предават болестите от едните на другите. Щом се появи нарушение във функцията на черния дроб, то веднага се случва същото и при жлъчката, и обратното. И двата органа са засегнати, но не винаги е възможно да се определи при кой се е появил първо проблем. Затова при определянето на синдромите, т.е. на заболяването, в традиционната китайска медицина често се говори и за двата едновременно. Например синдромът „натрупването на огън и влага в черния дроб и жлъчката“ води до появата на жлъчни камъни (холелитиаза). [3]
Черен дроб и далак
Когато енергийният меридиан на черния дроб е запушен, далакът започва да страда от понижено ниво на енергията Чи и в организма се образува слуз. Далакът отговаря за храносмилателната система, ръцете и краката. Когато далакът е отслабен, тогава се появява умора в цялото тяло, липсва апетит, има чувство за подуване на корема. Ако при това положение човек не вземе мерки, токсините продължават да се трупат все повече и повече, появяват се проблеми и в други коремни органи на физическо ниво. [1]
Черен дроб и бъбреци, пикочен мехур и дебело черво
Според китайската народна медицина, от натрупаните токсини в тялото страдат още бъбреците, пикочния мехур и дебелото черво. Когато и там има застой или запушване, появяват се проблеми с изхожданията, болки в кръста, подуване на краката и т.н. Ниската енергия на бъбреците е причина и много жени в пролетния период да имат проблеми с редовната менструация.
Бъбреците и пикочния мехур имат директна връзка със сърцето и проблемите с ниската енергия и повишените токсини се изразяват под формата на оплаквания, свързани с безсъние. Тези, които нямат проблеми с повишени токсини пък имат хубави и ярки сънища и сънуват много през този период. [1]
Как черния дроб ни подсказва, че трябва да му обърнем по-голямо внимание?
От вкусовете черният дроб обича най-много киселия. И колкото по-ясно изразено е нарушението във функцията му, толкова повече го „тегли към киселото“. Същото важи и за цветовата гама. Черният дроб „харесва“ всичко зелено. Затова при хората, които имат предпочитания към този цвят, може да се окаже, че нещо не е както трябва във функцията на този орган.
От друга страна черният дроб се „страхува“ от вятъра. (Обърнете внимание дали не сълзят очите ви, когато духа вятър, тъй като сълзите също се отнасят към този орган.) Така че през пролетта е важно да не бързаме да свалим топлите дрехи.
И още един важен момент – един от сигналите за предстоящи сериозни проблеми с черния дроб е, когато при изпотяване тялото ни започне да излъчва особено неприятна миризма. Това показва повишени нива на токсини – химически и емоционални отпадъци. [3]
Меридианът на черния дроб
Меридианът на черния дроб започва от големия пръст на крака, продължава по вътрешната страна на пищяла и бедрото, след това се връща надолу до половите органи и отново се устремява нагоре като в средата на корема, без да стига до пъпа, се отклонява настрани. После отново тръгва нагоре на нивото на подребрието и завършва на гърдите, т.е. на нивото на шестото междуребрие. Това е основното движение на енергията по канала, но съществуват и някои допълнителни отклонения, на които няма да се спираме в тази статия.
Според традиционната китайска медицина в рамките на едно денонощие всеки един от меридианите в нашето тяло има период на минимална и максимална активност на жизнената енергия Чи. Този процес може да сравним с приливите и отливите по бреговете на океана например.
За черния дроб енергията Чи е максимално активна между 1-3 часа през нощта, а минималната й активност е между 13 – 15 часа след обед. Ето защо традиционната китайска медицина не дели хората на „чучулиги“ и „сови“, а на такива с нормално функциониращ черен дроб и такива, които трябва да се погрижат по-добре за него. Проблемите със заспиването нощем, особено между 1 и 3 часа сутринта, е възможно да са свързани с дисбаланс на енергията в черния дроб. [3]
Ако ядем (и особено ако пием алкохол) късно през нощта, затормозяваме черния си дроб, който е в най-активната си фаза, докато тънките черва са в най-ниското си енергийно ниво. На практика това означава, че черният дроб не може да се изчисти и натрупва още токсини, като в същото време храната не се усвоява добре в тънките черва, които са активни чак след 12 часа. Пациенти с проблеми в черния дроб или с мигрена (често причинена от слаб черен дроб) се събуждат по това време.
Препоръчва се в началото на пролетта, хората да започнат да спортуват по-активно, да си лягат по-рано, за да съхранят и увеличат енергията си. Важно е да се отбележи, че пречистването на черния дроб се извършва ежедневно, между 1 и 3 часа след полунощ, затова ранното лягане – до 22-23 часа е изключително важно.
Какво трябва да направим за да преодолеем пролетната умора?
Как да не чувстваме пролетната умора, а напротив – да се чувстваме отпочинали, свежи и енергични? Първото нещо, което трябва да направим е да възстановим енергийния баланс на този орган. Застоят на енергия в черния дроб е нарушение, което може да се коригира чрез различни методи от източната медицина – акупунктура, акупресура, ароматерапия, билки, масажи… Чигун е един от най-полезните и ефективни методи, доказал се през хилядолетията. Чрез приятните и зареждащи упражнения на чигун можем да балансираме енергията в организма и в отделните органи, да повишим виталността и качеството си на живот.
Каква храна радва черния дроб?
Състоянието на черния дроб може да се подобри и с определени храни. Ето някои, от които при редовна консумация ще го накарат да се чувства наистина добре [4]:
- Тиква и тиквени семки. Подходящи са всички форми на приготвяне на – печена, варена, крем супа, каша. Суровите тиквени семки можете да слагате като допълнение към свежа салата.
- Зеленчукови супи – изцяло вегетариански, или с месен бульон.
- Нетлъсто месо. Подходящо е пилешко, пуешко, телешко – варено или запечено без мазнина. Котлети на пара.
- Немазна риба. Печена или приготвена на пара. Подходящи са треска, бяла риба, пъстърва, платика, щука.
- Прясна извара с масленост под 2% до 200 гр. дневно най-много. Айран и кисело мляко.
- Каша от: елда, овесени ядки, просо и царевично брашно; качамак.
- Особено полезен е зехтинът (добре е да се предпочита висококачественият зехтин Extra Virgin)
- Зелени зеленчуци – като свежа салата, подправена със зехтин и лимон. Зеленчуци на пара – броколи, брюкселско зеле, карфиол.
- Сушени кайсии и стафиди.
- Желета, пудинги, кисèли.
- Пълнозърнест, леко препечен хляб.
- Отвари от шипка и лайка.
Ето и една РЕЦЕПТА ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ НА ЧЕРНИЯ ДРОБ: Рано сутрин на гладно се приемат по две тънки резенчета джинджифил, потопени в оцет.